Тести

Методика «Як би я поводився у конфлікті?»

(за К. Томасом, Д. Джонсоном)

У наведених нижче конфліктних ситуаціях вкажіть, як ви, найімовірніше, вчинили б (позначте судження, яке найточніше відображає ваші дії). У деяких випадках ви, можливо, не обрали б жодного варіанта, але все-таки віддайте якомусь із них перевагу.
 1. Ви з однокласником одночасно хочете працювати на одному й тому самому комп’ютері: а) у мене зникло б бажання працювати, я зневірився б в однокласникові як у другові; б) я намагався б примусити його поступитися і дозволити мені працювати на комп’ютері першому.
 2. Ви з однокласником хочете читати одну й ту саму книжку з бібліотеки одночасно: а) я перестав би претендувати на неї і зневірився б в однокласникові як у другові; б) я вислухав би уважно, навіщо йому потрібна ця книжка. Якби його аргументи були переконливішими за мої, дозволив би йому читати її, бо хороший друг — це важливо;
 3. Ви з однокласником одночасно хочете скористатися стругачкою для олівців: а) я дозволив би однокласникові гострити олівець першому, аби лише не сваритися; б) я запропонував би вирішити цю проблему так: один загострює два олівці відразу, тож кожному доведеться чекати однаковий проміжок часу.
 4. Ви й однокласник хочете стати одночасно першими в черзі у їдальні: а) я дозволив би однокласникові стати першому і зневірився б у ньому як у другові; б) намагався б досягти компромісу і запропонував би ставати в черзі у їдальні в певні дні.
 5. Ви й однокласниця хочете в один і той самий час сісти на одне місце за улюбленим столом у бібліотеці: а) я намагався б примусити однокласницю поступитися мені місцем і не зважав би на невдоволення; б) я уважно вислухав би, чому моя однокласниця хоче там сидіти, і якби її аргументи були переконливішими за мої, поступився б, бо хороші стосунки — це важливо.
 6. Ви й однокласник працюєте над класним проектом і обоє хочете малювати ілюстрації до нього, але ніхто не хоче писати сценарій: а) я намагався б примусити однокласника дозволити мені малювати ілюстрації й не зважав би на його невдоволення; б) я шукав би компроміс і погодився б на те, щоб кожен із нас малював половину малюнків і писав половину сценарію.
 7. Ви й однокласник граєте м’ячем. Ніхто після гри не хоче наводити порядок на спортивному майданчику: а) я намагався б примусити однокласника це зробити і не зважав би на його невдоволення; б) я запропонував би працювати разом.
 8. Ви й однокласник знімаєте відеофільм. Обидва хочете знімати відеокамерою, але ніхто не хоче писати сценарій: а) я уважно вислухав би, чому мій однокласник хоче знімати фільм, і якби він мене переконав, дозволив би, бо хороший друг — це важливо; б) я шукав би компроміс — кожен з нас пише половину сценарію і знімає половину відеофільму.
 9. Ви розповіли однокласниці секрет, а вона розкрила його кільком стороннім людям: а) я уважно вислухав би її, чому вона так вчинила, і постарався б зрозуміти, бо хороший друг — це важливо; б) я запитав би мою однокласницю, що трапилося, і ми домовилися б про зберігання секретів у майбутньому. 4
 10. Ви й однокласниця вважаєте, що виконали більшу частину роботи у спільному звіті: а) я дійшов би компромісу і погодився б з тим, що кожен із нас виконав половину роботи; б) я переглядав би усі сторінки написаного і вирішив би, який внесок кожного у цей звіт. Нарахування балів
Обведіть кружечком літери, які ви обрали в кожному пункті. Потім порахуйте їхню кількість у кожній колонці. Що більша сума балів з певної стратегії розв’язання конфліктів, то частіше ви схильні її застосовувати. Що менша сума, то рідше ви цією стратегією користуєтеся.
Ухиляння Примус Згладжування Компроміс Переговори
1 а 6      
2 а   б    
3 а     б  
4 а       б
5   а б    
6   а   б  
7   а     б
8     а б  
9     а   б
10       а б
Важливість мети й стосунків впливає на дії людини під час конфлікту. З огляду на це виокремлюють п’ять способів розв’язання конфліктів:
 1. «Черепаха» (ухиляння).«Черепахи» втікають і ховаються у свій панцир, щоб уникнути конфлікту. Вони відмовляються від своїх цілей і тримаються осторонь як від людей, причетних до суперечки, так і від суперечливих питань, через які виникає конфлікт. Вони вважають, що вирішувати конфлікт — річ безнадійна. їм легше втекти, психологічно чи фізично, від конфлікту, ніж зустрітися з ним.
 2. «Акула» (примус).«Акули» намагаються переконати опонентів, силоміць примушуючи їх розв’язувати конфлікт. Для «акул» головне — власні цілі, стосунки з людьми для них не мають значення. Вони будь-якою ціною готові домагатися свого. їх мало хвилює, чи подобаються вони комусь. Намагаються приголомшити суперників, нападаючи, залякуючи.
 3. 3. «Плюшевий ведмедик»(згладжування). Для «ведмедиків» головне — хороші стосунки, а власні цілі для них не мають великого значення. Вони прагнуть усім подобатися, щоб усі їх любили і цінували, бояться завдати болю, образити, зіпсувати стосунки, їхнє правило: «Я готовий пожертвувати власними цілями, роби що хочеш, аби тільки я тобі подобався».
 4. «Лисиця» (компроміс).«Лисиці» невибагливі як у своїх цілях, так і у стосунках з людьми. Вони шукають компромісу, жертвують частиною власних бажань під час конфлікту і переконують іншого теж поступитися частиною своїх цілей, прагнуть «золотої середини».
 5. «Сова» (переговори).«Сови» дуже високо цінують власні цілі й стосунки. Вони розглядають конфлікт як проблему, яку треба розв’язувати, й шукають таке рішення, яке задовольнить і їхні цілі, і цілі іншої сторони. «Сови» сприймають конфлікти як засіб поліпшення стосунків шляхом послаблення напруження між двома людьми. «Сови» не заспокояться, доки не буде знайдено рішення, яке задовольнило б обидві сторони.

Copyright © 2016-2019 Калуська ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.